Aktualności Aktualności

Przyroda kontra śmieci

Podkolan biały (Platanthera bifolia) – gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem rejonu Morza Śródziemnego i Kotliny Panońskiej), Azji i północnej Afryce. W Polsce na całym obszarze, choć w ostatnich latach coraz rzadziej spotykany. Roślina objęta ochroną.

Występuje w świetlistych lasach liściastych i zaroślach, na polanach i porębach, na świeżych, średnio próchnicznych glebach.

Roślina kwitnie od maja do lipca. Kwiaty zapylane są przez motyle nocne – ćmy, które wabione są za pomocą intensywnego zapachu (przyjemnego także dla ludzi). Ćmy przylatujące po nektar dotykają dzióbka, a wówczas pyłkowiny za pomocą uczepek przyklejają się do ich ciała. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.

Skupisko tych pięknych storczyków znajduje się w jednym z leśnictw Nadleśnictwa Browsk. Niestety wczoraj w ich otoczenie ktoś z premedytacją przywiózł ogromną ilość śmieci. Nikt nie patrzył na piękno przyrody, na kwitnące kwiaty, na śpiew ptaków. Ktoś w bezczelny sposób pozostawił kupę złomu – olbrzymie żółte okratowane beczki, metalowe drągi i zamknięte hermetycznie bukłaki ( z niewiadomą substancją). Ten ktoś z pewnością nie zwrócił uwagi na niebezpieczeństwo, jakie niosą za sobą te śmieci. Strach pomyśleć co by się stało, gdyby jakieś zwierzę wiedzione ciekawością wpadło w tą okratowaną pułapkę.

Przykro patrzeć jak nie szanuje się przyrody, ale również pracy leśnika.