Aktualności Aktualności

Sadzimy 1000 drzew na minutę

Wspólnie z mieszkańcami Białegostoku posadziliśmy las

Prawie 10 tysięcy drzew wspólnie z mieszkańcami Białegostoku posadziliśmy w sobotę 28 kwietnia 2018 r  w ramach akcji „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.

Las przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i gen. St. Maczka na powierzchni 2 ha został uszkodzony przez ubiegłoroczną burzę. Połamane przez wiatr drzewa zastąpiły dziś sadzonki. To tysiące młodych dębów, grabów, świerków, brzóz, sosen i lip.

Uczestnicy zostali wyposażeni w niezbędny sprzęt: łopaty, rękawiczki i sadzonki, a po rzeczowym instruktażu przeprowadzonym przez leśniczego leśnictwa Antoniuk Jacka Bielskiego i przy wsparciu obecnych leśników przystąpili do sadzenia.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Każda osoba, która posadziła drzewko mogła wpisać się na listę, która została umieszczona w kapsule czasu. Kapsuła została zakopana nieopodal słupka, na którym umieszczono tabliczkę z informacją, że las ten został posadzony przez mieszkańców Białegostoku.

Po  pracy na zmęczonych uczestników sadzenia czekało ognisko i pieczenie kiełbasek.

Dlaczego „1000 drzew na minutę"?

Lasy Państwowe sadzą co roku 500 mln nowych drzew. Gdy podzielimy 500 mln drzew na 365 dni w roku, a potem na 24 godziny i w końcu na 60 minut, otrzymamy liczbę 951. Tyle drzew mniej więcej sadzimy na minutę. Jeśli doliczymy do tego dosadzane biocenotyczne drzewa i krzewy, to zamkniemy się w tysiącu.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie.

Do zobaczenia za rok!