Aktualności Aktualności

Śladami historii po mazurskich lasach [język migowy]

To wyprawa dla wszystkich, którzy lubią dłuższe podróże, zabytki II wojny światowej oraz leśne, niezwykłe zakątki. Szczególnie polecamy ją osobom ceniącym wypoczynek nad jeziorami.

Tym razem miłośników podróży po kraju zapraszamy do mazurskich lasów, gdzie piękno przyrody przeplata się z ciekawymi zabytkami z okresu II wojny światowej. Od kilku lat Lasy Państwowe zarządzają jednym z najciekawszych obiektów z okresu ostatniej wojny, czyli dawną kwaterą Hitlera. Wilczy Szaniec cały czas jest dostosowywany do potrzeb turystów.

 

Propozycja wyprawy:

Piątek:

Zakwaterowanie w Ośrodku Edukacji Historyczno-Przyrodniczej Wilczy Szaniec Przejście fragmentem leśnej trasy turystycznej „Gierłoż” to propozycja dla chcących podpatrzeć w ciszy i spokoju przyrodę kierujemy się według drogowskazu na „Księżycowy Dworek”, który znajduje się pół kilometra od drogi publicznej Gierłoż-Kętrzyn. Następnie należy skręcić za Dworkiem w lewo i, podążając leśną drogą oznaczoną symbolem lornetki, dociera się do platformy widokowej na śródleśne rozlewisko, gdzie można podziwiać m.in. żurawia, czaplę białą oraz wiele innych gatunków ptaków. Ci, którzy wybiorą tę trasę powinni mieć  odzież i obuwie terenowe. (8 km, ok. 1,5 godz.)

Sobota:

 • Zwiedzanie wraz z przewodnikiem Wilczego Szańca, byłej wojennej kwatery Adolfa Hitlera (ok. 2 km, ok. 2 godz.).
   
 • Miejscowość Mamerki zwiedzanie jednego z najlepiej zachowanych w Polsce kompleksu niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej, muzeum poświęconego frontowi wschodniemu, repliki pomieszczenia Bursztynowej Komnaty (czas zwiedzania ok. 2 godz.).
  Śluza Leśniewo Dolne przy DW 650 (ok. 10 min, ok. 8 km).
  Poznanie fragmentu Kanału Mazurskiego, przejście od Śluzy Leśniewo Dolne do Śluzy Leśniewo Górne. (ok. 45 min, ok. 3 km wraz z powrotem do DW 650). Budowę kanału rozpoczęto w 1911 r., lecz wybuch wojny przerwał prace, wznowiono je dopiero w 1934 r. W czasach III Rzeszy kanał był obiektem tajnym. Na mapach topograficznych z 1939 r. nie zaznaczono śluz i innych budowli wodnych. Ostatecznie budowę przerwano w 1942 r. i już nie wznowiono. Łączna długość kanału od miejscowości Mamerki nad jeziorem Mamry do rzeki Łyny, na terenie obwodu kaliningradzkiego, wynosi 51 km, z czego na terenie Polski znajduje się 22 km. Różnica poziomów wód pomiędzy jeziorem Mamry (116,3 m n. p. m.) i rzeką Łyną (5,1 m n. p. m.) wynosi 111,2 m. Na kanale znajduje się dziesięć śluz.
 • Miejscowość Rapa (ok. 40 km, czas przejazdu samochodem ok. 45 minut). Przejście z parkingu pod Piramidę w Rapie – jednej z niewielu piramid w Polsce. historią zabytku warto zapoznać się wcześniej.
 • Po drodze do OEH-P Wilczego Szanica (ok. 62 km, czas przejazdu samochodem ok. 1 godz.), po drodze można odwiedzić Węgorzewo.

 

Niedziela:

 • Przejazd do miejscowości Sztynort (ok. 20 km, czas przejazdu ok. 30 min). Spacer po porcie jachtowym (ok. 500m, czas przejścia ok. 30 min.).
 • Przejazd do Pozezdrza, czyli polowej kwatery Himmlera (ok. 12 km, ok. 12 minut) przez punkt widokowy na wiadukcie pomiędzy jeziorami Dargin i Kirsajty.  Samodzielne zwiedzanie polowej kwatery Himmlera tzw. Hochwaldu, gdzie w terenie udostępnione są tablice informacyjne oraz miejsce na ognisko (ok. 1 km, ok. 45 min.).
 • Powrót do Wilczego Szańca (ok. 35 km, czas przejazdu samochodem ok. 40 min). Przejście lasem do plaży nad Jeziorem Siercze (ok. 1,5 km, ok. 20 minut).