Aktualności Aktualności

Święto Lasu i Jarmark św. Wojciecha

Nadleśnictwo Rudka już po raz czternasty zorganizowało „Święto Lasu” w Ciechanowcu podczas Jarmarku św. Wojciecha.

Tegoroczne Obchody Święta Lasu odbyły się pod hasłem ”Dla lasu, dla ludzi”. Właśnie pod takim hasłem leśnicy chcą przypomnieć społeczeństwu, że wykonując swój zawód służą przede wszystkim lasom ale także społeczeństwu.

Na terenie skansenu swoje wyroby prezentowało kilkudziesięciu rzemieślników, twórców ludowych oraz ogrodników. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zaopatrując się w lokalne produkty i wyroby rękodzieła ludowego, spacerując przy muzyce ciechanowskiego zespołu „Kłosy”.

Pierwszym punktem tegorocznej imprezy było podsumowanie XIV Regionalnego Konkursu Plastycznego pn. „Leśnik gospodarzem lasu”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie i Nadleśnictwo Rudka. Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania, ponieważ na konkurs wpłynęła rekordowa liczba prac, bo aż 511 z 48 instytucji oświaty i kultury z terenu kilku powiatów pogranicza województwa podlaskiego i mazowieckiego. Jury nagrodziło i wyróżniło 61 prac plastycznych. Po rozstrzygnięciu konkursu odbył się występ teatralny pt. „Mały Książę” w wykonaniu dzieci z „Teatru Marzeń” Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżewie. Kolejną atrakcją był konkurs dla publiczności pt. „Drzewo Mądrości”, który polegał na udzieleniu właściwej odpowiedzi na pytania za zakresu leśnictwa. Nagrodami w konkursie były sadzonki pochodzące z Gospodarstwa Szkółkarskiego Koryciny.

Jarmark św. Wojciecha pokazał, iż tego typu imprezy są ważnym elementem integrowania lokalnej społeczności, stwarzając możliwości pokazania pracy leśnika, a tym samym promocji Lasów Państwowych.

Stoisko Nadleśnictwa Rudka cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Oprócz oferty szkółkarskiej, edukacyjnej i turystycznej, służyło profesjonalnym doradztwem dla właścicieli lasów. Osoby odwiedzające stoisko mogły wziąć udział w różnorodnych konkursach, przygotowanych przez leśników. Począwszy od rozpoznawania gatunków ptaków leśnych, szkodników owadzich oraz drewna a skończywszy na układaniu leśnych puzzli i liczeniu słojów drewna. Ponadto można było uzyskać informację, jak zostać myśliwym oraz dowiedzieć się ciekawych informacji nt. biologii podstawowych gatunków łownych. W związku z obchodami jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na stoisku nadleśnictwa można było również dowiedzieć się o historii tworzenia organizacji Lasów Państwowych sięgającej 1918 roku.