Aktualności Aktualności

Leśnicy i służby mundurowe wspólnie posadzili las

10 maja w Leśnictwie Czarna Wieś w Nadleśnictwie Czarna Białostocka blisko 100 osób odnowiło sosną około 2 hektarową powierzchnię leśną. Nowy las sadzili pracownicy regionalnych instytucji państwowych, samorządowych, służb mundurowych i oczywiście leśnicy.

W trakcie powitania uczestników dyrektor RDLP w Białymstoku Andrzej Józef Nowak, powiedział: Serdecznie dziękuję za tak liczne przybycie na wspólne sadzenie lasu. Myślę, że sadzenie lasu to niezwykle ważny moment w życiu każdego człowieka. Dla leśnika to swoisty katechizm, najważniejsza czynność, gdyż drzewa to dobro narodowe o które my leśnicy troszczymy się każdego dnia. Sadząc drzewa zapewniamy bezpieczną przyszłość dla nas i kolejnych pokoleń.

W odnowieniu powierzchni leśnej wzięli udział pracownicy z następujących instytucji: żołnierze z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji i Komendy Powiatowej w Sokółce, funkcjonariusze Straży Granicznej, Strażacy,  pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego, pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej, Głównego Urzędu Miar, Instytutu Pamięci Narodowej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Biura Urządzenia Lasu Oddział w Białymstoku, harcerze oraz leśnicy z Nadleśnictw Czarna Białostocka, Supraśl, Żednia, Dojlidy i biura RDLP w Białymstoku.

 

Tuż przed sadzeniem Dyrektor RDLP w Białymstoku wręczył Kordelasy Leśnika Polskiego zasłużonym leśnikom i osobom współpracującym z Lasami Państwowymi, za szczególne zasługi dla gospodarki leśnej. Kordelasy otrzymali:

Pułkownik Sławomir KOCANOWSKI dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojciech ŚWITECKI nadleśniczy Nadleśnictwa Dojlidy.

Robert CIERECH naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Bogusław GLIŃSKI naczelnik Wydziału Ochrony Lasu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Czesław POSKROBKO leśniczy leśnictwa Bogusze w Nadleśnictwie Czarna Białostocka.

Również i podczas tej akcji leśnicy z Nadleśnictwa Czarna Białostocka chcąc upamiętnić to wydarzenie przygotowali kapsułę czasu. Na koniec sadzenia drzew do specjalnie przygotowanej tuby trafił opis całego wydarzenia. Kapsułę zakopano pod wyrzeźbioną w drewnie szyszką, na skraju odnowionej powierzchni w Leśnictwie Czarna Wieś.

fot. Anna Jakimiuk

Sadzenie lasu to bardzo pożyteczna praca, sprawiająca satysfakcję prawdopodobnie każdemu, kto ją wykonuje, dająca świadomość że uczestniczy się w tworzeniu kolejnego pokolenia lasu.