Aktualności Aktualności

Wiosenny przegląd augustowskich kłód i barci

Wraz z nastaniem wiosny augustowscy leśnicy rozpoczęli prace związane z przeglądem kłód i barci znajdujących się na ich terenie.

Jest to bardzo czasochłonne zajęcie ponieważ od 2014 r. do dnia dzisiejszego na terenie lasów Nadlesnictwa Augustów zawieszonych zostało 27 kłód bartnych i wydziano 11 barci.

Prace polegają na sprawdzeniu kondycji rojów, które przetrwały okres zimowy. Przeglądzie ilości osypanych pszczół i w razie konieczności poddanie pokarmu.

20 maja ochodzimy Światowy Dzień Pszczół. Został on ustanowiony w 2018 r. przez ONZ. Celem tego wyjątkowego dnia jest podkreślenie znaczenia pszczół, bez których nie byłoby żywności- ponad 87% gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły.

Natomiast puste kłody i barcie oczyszcza się poprzez wymiecenie dołu barci z wszystkich nieczystości. Po wykonaniu tych czynności, zostawia się je otwarte na 2-3 dni w celu przewietrzenia ich. Następnie wewnątrz, do głowy barci mocuję się kawałki plastrów pszczelich w celu zwabienia roju i zasiedlenia kłody lub barci. Po założeniu zatworu cierpliwie się czeka, licząc na zasiedlenie przez pszczoły.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku nagranego przez Adama Kolatora, bartnika z Nadleśnictwa Augustów- koniecznie z dźwiękiem.