Aktualności Aktualności

X lat czynnej ochrony głuszca w Puszczy Augustowskiej

26 i 27 września obyła się w Puszczy Augustowskiej konferencja podsumowującą 10 lat czynnej ochrony głuszca. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia utworzenia RDLP w Białymstoku.

Leśnicy od wielu lat troszczą się o populacje głuszca – ptaka wpisanego do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” jako gatunek skrajnie zagrożony. Pomysł jego aktywnej ochrony na terenie Puszczy Augustowskiej powstał w 2010 roku, kiedy to pracownicy Nadleśnictwa Głęboki Bród postanowili zdobyć środki finansowe na podjęcie kompleksowych działań ochronnych, mających na celu zatrzymanie dramatycznego spadku liczebności populacji.

Organizatorem konferencji było Nadleśnictwo Głęboki Bród. W spotkaniu wzięli udział badacze i sympatycy kuraków leśnych z całego kraju, w tym przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych oraz środowisk zajmujących się ochroną przyrody. W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele DGLP, RDLP w Białymstoku oraz leśnicy – specjaliści zajmujący się ochroną przyrody. Wydarzenie zgromadziło ponad 70 osób. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń i rozmów o bieżących sprawach dotyczących Lasów Państwowych i realizowanych działaniach ochronnych na gruntach LP. Podczas dwudniowego wydarzenia odbyły się sesje referatowe oraz sesja terenowa. Uczestnicy zapoznali się z działalnością Ośrodka Hodowli Zachowawczej Głuszców. Uzupełnieniem konferencji był wyjazd terenowy na powierzchnię wsiedleniową, gdzie odbywają się wsiedlenia ptaków z wykorzystaniem metody „born to be free”, opracowanej przez dr Andrzeja Krzywińskiego.

Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:

  • Podsumowanie działań ochronnych na rzecz głuszca w Puszczy Augustowskiej prowadzonych w latach 2013-2023 – Grzegorz Myszczyński
  • Inwentaryzacja głuszców – metody, wyniki – Jarosław Matusiak
  • Wyniki badań jaj głuszców pochodzących z hodowli głuszców - dr Joanna Rosenberger
  • Opieka weterynaryjna – obserwacje, wyniki i wskazania na przyszłość – dr hab. Tomasz Stenzel
  • Redukcja drapieżników w Puszczy Augustowskiej – Klaudia Namiotko
  • Odłów jastrzębi i ich translokacja – wyniki i wskazania na przyszłość – dr Paweł Mirski
  • Monitoring telemetryczny – dr Paweł Mirski
  • Monitoring genetyczny głuszców w Puszczy Augustowskiej – dr hab. Robert Rutkowski
  • Monitoring stresu u głuszców – Dorota Ławreszuk

Ośrodek Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadeśnictwie Głęboki Bród (fot. J. Hołubowicz)

fot. Joanna Hołubowicz