Aktualności Aktualności

XV Zawody Drwali o „Srebrną siekierę” już za nami

22 września br. w kompleksie leśnym leśnictwa Wdowin rozegrano XV Turniej Zakładów Usług Leśnych i drużyn Państwowych Straży Pożarnych o „Srebrną siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka. W tym roku po raz pierwszy do rywalizacji zgłoszono drużynę z Nadleśnictwa Rudka.

Zawody zorganizowane zostały przez Nadleśnictwo Rudka przy współudziale RDLP Białystok, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku i Zakładów Usług Leśnych wykonujących prace na terenie nadleśnictwa. W turnieju wzięło udział 35 pilarzy, w tym 3 reprezentacje Komend Powiatowych PSP z Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Wysokiego Mazowieckiego oraz debiutowo z Nadleśnictwa Rudka.

Zawodnicy musieli wykonać w możliwie krótkim czasie czynności, doskonale znane pilarzom z ich codziennej praktyki, w konkurencjach: ścinka i obalenie drzewa w ściśle określonym miejscu, precyzyjne przecięcie kłody na desce, wymiana piły łańcuchowej w pilarce i przerzynka kombinacyjna na czas.

Komisje sędziowskie oceniały zarówno czas wykonania konkurencji, jak i zgodność z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. To właśnie przypominanie o zasadach bezpiecznej pracy jest głównym motywem organizowania przez Nadleśnictwo Rudka cyklicznych zawodów drwali. Zawodowi pilarze uczestniczący w zawodach to głównie pracownicy zakładów usług leśnych (ZUL) wykonujących na terenie Nadleśnictwa Rudka usługi leśne.

Najlepszym drwalem podczas zawodów w Nadleśnictwie Rudka, czyli pilarzem, który najszybciej i zgodnie z zasadami bezpiecznej pracy ukończył wszystkie konkurencje został Mirosław Siegień z Zakładu Usług Leśnych „Rudosław” uzyskując łącznie 39 na 42 możliwych punktów. Drugie i trzecie miejsca zajęli odpowiednio Andrzej Kutyłowski z ZUL „Wiesław Wagner” (37 pkt) i Henryk Zgiet z ZUL „Eryk Zgiet” (36,5 pkt). Najsympatyczniejszym pilarzem tegorocznej edycji został Jan Skowroński z ZUL „Rudosław”. Pilarze, którzy stanęli na podium zawodów zostali wyróżnieni pilarkami służącymi do ich codziennej pracy ufundowanymi przez dyrektora RDLP w Białymstoku, Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku i Nadleśnictwo Rudka.

Natomiast tytuł „Najlepszej Drużyny”, a także „Srebrną siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka zdobył Zakład Usług Leśnych „Daniel Seliwanów” pokonując w ogólnej klasyfikacji kolegów z ZUL „Rudosław”, E. Zgiet, T. Mroziński, A. Puchalski, W. Wagner oraz z jednostek PSP. Drużyna Nadleśnictwa Rudka uplasowała się na ósmej pozycji spośród 10 drużyn. Po ukończonej rywalizacji na uczestników zawodów czekał ciepły posiłek przygotowany przez organizatorów wydarzenia.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznej pracy na co dzień oraz mamy nadzieję na spotkanie za rok w tym samym lub większym gronie.