Aktualności Aktualności

XXI Plener rzeźby w drewnie – wernisaż i podsumowanie

Kolejna edycja pleneru rzeźbiarskiego organizowanego przez Nadleśnictwo Hajnówka za nami.

Artyści spotkali się w Hajnówce aby wspólnie tworzyć. Na dwa tygodnie plac nadleśnictwa zmienił się w pracownię rzeźbiarską. Wzięło w niej udział sześciu rzeźbiarzy z Polski i Ukrainy. Komisarzem Pleneru kolejny raz był Stanisław Ostaszewski.

Pogoda nie rozpieszczała twórców, mimo to ze zwykłych kawałków drewna stworzyli ciekawe i oryginalne rzeźby. Przyglądaliśmy się z uwagą każdego dnia jak postępują prace - jak kawałek drewna dzięki pracy i wysiłkowi rzeźbiarzy zmienia swój kształt aby ostatecznie przybrać formę pięknej rzeźby.

12.08. odbył się wyczekiwany wernisaż. Na podsumowaniu prac pojawili się wszyscy artyści wraz z organizatorami oraz wielu widzów.

Jest co podziwiać - rzeźbiarze pracowali różnymi technikami wykorzystując tradycyjne dłuta, ale też siekiery, piły, szlifierki oraz ogień.

 

Wiktor Kabac – Hajnówka (Duch Puszczy; Kontrasty)

Jerzy Iwacik – Hajnówka (Sąsiad; Amorf)

Wojciech Mendzelewski – Lublin (Infiltracja I; Infiltracja II)

Wojciech Pawliczuk – Łódź (Tryptyk R; Tryptyk O; Tryptyk D)

Victoria Popova – Charków (Nimfa Leśna)

Stanisław Ostaszewski - Białystok (Gladiator; Ona)

 

Podobnie jak w roku ubiegłym Plenerowi towarzyszyły warsztaty skierowane do dzieci. W czasie zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Joannę Zamojską, nauczycielkę z Technikum Leśnego w Białowieży dzieci poznawały gatunki drzew, a także właściwości drewna, jego kolor, zapach i strukturę. Dzieci brały również udział w zajęciach twórczych polegających na rzeźbieniu w glinie, prowadzonych przez Agnieszkę Romaniuk z pracowni ceramicznej Kamionka.

Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach.

Cała historia ludzkości opiera się właśnie na nim. Bizantyjskie ikony czy obrazy łacińskie – tworzone były na podłożach z drewna. Historyczne śródmieścia Amsterdamu i Wenecji posadowione są na drewnianych palach.
Drewno służyło do budowy pierwszych łodzi i statków. Pierwsza maszyna latająca, skonstruowana przez Leonarda da Vinci – również była z niego stworzona. Królewskie karety, sanie czy narty, były strugane z drewna. Dlatego, od wieków powstawały i powstawać będą, co rusz nowe dzieła sztuki, jak i przedmioty do użytku codziennego.

 

Organizatorzy Pleneru:

Urząd Miasta Hajnówka

Hajnowski Dom Kultury

Nadleśnictwo Hajnówka, Lasy Państwowe

 

Patronat medialny:

TV Podlasie

Telewizja Kablowa Hajnówka

Kurier Hajnowski - Hajnówka na Poranny.pl

Gazeta Współczesna