Aktualności Aktualności

Natowscy żołnierze sadzili las

Sadzenie drzew przez żołnierzy wojsk sprzymierzonych Sojuszu Północnoatlantyckiego we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Drygały to już tradycja. W tym roku wspólnie posadziliśmy ok. 3 tys. sadzonek dębu i lipy na terenie Leśnictwa Grądówka.

11 kwietnia 2024 r. leśnicy z Nadleśnictwa Drygały, jak niemal co roku, spotkali się w celu wspólnego posadzenia lasu z żołnierzami wojsk sprzymierzonych NATO, zakwaterowanych w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. W tym roku posadziliśmy ok. 3 tys. drzew na powierzchni pół hektara. Posadzone drzewa będą rosły w tym miejscu przez co najmniej sto najbliższych lat. W wydarzenie zaangażowani byli przedstawiciele wojsk Stanów Zjednoczonych , Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, jak również i polscy żołnierze z jednostki wojskowej w Bemowie Piskim wraz z komendantem ppłk Arturem Żuber.

Przed przystąpieniem do sadzenia żołnierze zostali przywitani przez Jarosława Krawczyka, rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Michała Sobeckiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Drygały. Przed sadzeniem uczestnikom spotkania instruktażu z prawidłowej techniki sadzenia udzielił miejscowy leśniczy Tadeusz Mieluch. Wszyscy sadzący wykazali duże zaangażowanie, a całość wydarzenia przebiegła w miłej atmosferze. Spotkanie miało również charakter edukacyjny – żołnierze, którzy spędzą u nas pół roku swojego życia, mieli okazję przybliżyć sobie jeden z elementów codziennej pracy leśników – sadzenie kolejnego pokolenia lasu.

 

Film: Rafał Supiński/RDLP Białystok