Komunikaty Komunikaty

Spotkanie z interesariuszami Puszczy Białowieskiej

Leśnicy, naukowcy i organizacje pozarządowe siadają do stołu, by rozmawiać o Puszczy Białowieskiej

„Porozmawiajmy o sprawach związanych z Puszczą Białowieską” - to zdanie otwierające zaproszenie na spotkanie konsultacyjne, jakie zostało wysłane do pracowników naukowych i przedstawicieli organizacji pozarządowych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku. Spotkanie organizowane z inicjatywy leśników, odbędzie się 2 kwietnia o godzinie 10:00 w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” w Białowieży.

- Wszyscy potrzebujemy merytorycznego dialogu opartego na faktach i danych. Trzymam mocno kciuki za pomyślność spotkania. O sprawach Puszczy Białowieskiej warto rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi przyszłością tego regionu i jego mieszkańców. Ważne, by był to początek całego cyklu spotkań, podczas których oprócz zagadnień przyrodniczych i związanych z zarządzaniem Puszczą poruszone będą również sprawy potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności, wyrażonych przez nią samą. To niezbędny element każdego demokratycznego procesu  – wskazuje wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

To pierwsze spotkanie w tej formule, podczas którego leśnicy chcą przedstawić i przedyskutować z zainteresowanymi – tym razem z naukowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych - istotne sprawy związane z bezpieczeństwem, ochroną, pielęgnacją Puszczy Białowieskiej, a także rozwojem turystyki i gospodarki w regionie.

- Na konflikcie nie zyskuje nikt. Tracimy wszyscy, a najwięcej Puszcza Białowieska, i to w każdym możliwym aspekcie. O Puszczę trzeba dbać, zapewnić ochronę roślinom i zwierzętom, a ludziom bezpieczeństwo, musimy także promować ten region. Obecne zamieszanie wokół Puszczy działa na jej szkodę, ponieważ nie pozwala efektywnie zadbać o żaden z tych obszarów – uważa Andrzej Nowak, dyrektor RDLP w Białymstoku. Wszyscy deklarują, że chcą dla Puszczy jak najlepiej. Chcą, ale nie dążą do zakończenia konfliktu, bo nie potrafią się porozumieć. Czas to zmienić, dotarliśmy do punktu, w którym wszyscy potrzebujemy porozumienia i spokoju  – dodaje dyrektor.

Zaproszenia na spotkanie konsultacyjne zostały wysłane do osób, instytucji i organizacji, które dotychczas na różne sposoby włączały się w dyskusję o przyszłości Puszczy Białowieskiej. Przebieg i rezultaty spotkania zostaną podane do publicznej wiadomości, a o jego profesjonalny przebieg zadba doświadczony, bezstronny moderator. Dla przedstawicieli wszystkich grup zostało przewidzianych po 7 miejsc.

- Dokładamy wszelkich starań, by głos każdego środowiska, którego reprezentanci zdecydują się usiąść do stołu, został wysłuchany. Byłoby bardzo dobrze dla sprawy Puszczy i Polski, gdybyśmy podczas tego pierwszego spotkania skruszyli lody i rozpoczęli rzeczową oraz uporządkowaną dyskusję ponad podziałami – mówi dyrektor RDLP w Białymstoku.

Organizatorzy planują kolejne spotkania, których tematy i harmonogramy zostaną ustalone po tym pilotażowym. Spotkanie organizowane jest przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku w porozumieniu ze zwierzchnikami - Ministerstwem Środowiska i Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.