Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

„Puszczyk” zadomowił się w Nadleśnictwie Dojlidy

Przedszkole Leśne "Puszczyk" z Białegostoku wczoraj (29.08.2016) zainaugurowało swoją działalność na kolejny rok szkolny.

Dzięki otwartości i wsparciu Nadleśnictwa Dojlidy, w październiku 2015r. powstało pierwsze w Polsce leśne przedszkole, czyli takie, które nie ma własnego budynku a salą lekcyjną i salą zabaw jest kompleks leśny Las Antoniuk.

Przez cały rok wszyscy trzymaliśmy kciuki za powodzenie tego innowacyjnego projektu. Leśniczy Andrzej Myszkiewicz z Nadleśnictwa Dojlidy wspomina, że często z niedowierzaniem przyglądał się jak to możliwe żeby w styczniu czy w lutym trzymać dzieci pół dnia w lesie. A jednak wytrzymały dzieci i rodzice oraz organizatorzy tego niezwykłego przedszkola - Białostocka Fundacja „trzy czte ry!". Inaugurację nowego roku rozpoczęto wspólnym śpiewaniem piosenek i odznaczeniem sympatyków przedszkola drewnianym orderem pn." Przyjaciel Puszczyka".

To pierwsze bez budynkowe przedszkole leśne w Polsce, pracujące w oparciu o metodologię Waldkindergarten, do której realizacji jest niezbędny teren leśny. W tym roku szkolnym Puszczyk w końcu , dzięki dzierżawie terenu z Nadleśnictwa Dojlidy, będzie miał swoją stałą „bazę": drewniany podest z porządnym sferycznym namiotem oraz zakątek hamakowy i linowy park zabaw. W Puszczyku dzieci codziennie, przez cały rok niezależnie od pogody uczą się i bawią się na podwórku i  wędrują po pobliskim Lesie Antoniuk. W zajęciach tych uczestniczą leśnicy. Pani Luiza Antowska – edukator leśny z Nadleśnictwa Dojlidy już przestała się dziwić, że prowadzi leśne zajęcia w czasie śniegu, deszczu czy w trakcie  „inwazji" komarów.

Fundacja na co dzień popularyzuje ideę prowadząc szkolenia dla pedagogów i osób zainteresowanych otwieraniem kolejnych tego typu placówek, a właśnie podpisane partnerstwo z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii UwB pozwoli na akademickie zbadanie i opisanie aspektów edukacji w naturze.