Wydarzenia i konkursy edukacyjne
Chroniąc las dbam o zdrowie
Zespół Szkół w Gródku we współpracy z Nadleśnictwem Waliły zrealizował projekt „Chroniąc las dbam o zdrowie”.
Mieszkając z dala od przyrody, ludzie łatwo zapominamy o tym, że jesteśmy częścią natury i zależymy od Ziemi, która zapewnia zaspokojenie podstawowych potrzeb, którymi niewątpliwie są: pożywienie, woda, powietrze i energia. Pomimo technologicznego postępu, ludzka społeczność pozostaje w stanie całkowitej zależności od ekosfery. Uświadomienie tego uczniom Zespołu Szkół w Gródku w sposób dla nich atrakcyjny, możliwe było dzięki projektowi edukacyjnemu pt. „Chroniąc las dbam o zdrowie", zrealizowanemu we współpracy z Nadleśnictwem Waliły.
W trakcie projektu uczniowie klas IV-VI poznawali zasady zdrowego trybu życia w powiązaniu z edukacją proekologiczną. Rozbudzali swoje zainteresowania przyrodnicze. Rozwijali też postawę szacunku do wszystkich istot żywych. Uczniowie wdrażani byli do działań mających na celu ochronę środowiska leśnego oraz poznawali przyrodę swojej gminy. Uczniowie motywowani byli też do samodzielnego poszukiwania rozwiązań życia zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Pierwszym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu były warsztaty edukacyjne „Wesołe i smutne drzewo". Uczniowie w małych grupach wykonywali symboliczne rysunki drzew wokół których umieszczali wszystko to co szkodzi drzewom lub wspiera je w ich rozwoju.
Dzięki współpracy szkoły z Nadleśnictwem Waliły szóstoklasiści uczestniczyli też w sadzeniu lasu. Wspólnymi siłami posadzono 500 sadzonek sosny zwyczajnej. Wzbudziło to podziw wśród pracowników nadleśnictwa. Po krótkim wypoczynku odbył się rajd po lesie w poszukiwaniu oznak wiosny. Uczniowie widzieli kwitnące przylaszczki i wawrzynki wilczełyko. Dobrzy obserwatorzy odnaleźli też ślady bytowania zwierząt leśnych, w tym tropy oraz odchody.
Działaniem zrealizowanym w ramach projektu było też wykonanie nietypowej przestrzennej gazetki ściennej w formie drzewa. Na konarach drzewa młodzież umieściła zasady zdrowego trybu życia, które połączyli z wykorzystaniem zasobów polskich lasów oraz z turystyką leśną.
Przeprowadzono również konkursy: plastyczny oraz wiedzy na temat szeroko pojętego zdrowia człowieka oraz wpływu lasów i przyrody na jego samopoczucie.
- Bardzo jesteśmy wdzięczni nadleśniczemu Krzysztofowi Bozikowi, pani Małgosi Zbyryt i wszystkim pracownikom Nadleśnictwa Waliły zaangażowanym w akcję. Realizacja wspólnych działań bardzo wzbogaciła ofertę edukacyjną szkoły – podsumowała jedna z koordynatorek akcji z ZS w Gródku.
Częścią projektu była także wycieczka do Augustowa i Wigierskiego Parku Narodowego.