Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

Dziecko (niemieckie) chce do lasu…

Bawią się patykami, smakują rosy, hodują pszczoły i zioła – pracę niemieckich przedszkoli leśnych obserwowali podlascy leśnicy.

W ostatnim tygodniu (28.09-02.10.br.) edukatorzy z nadleśnictw: Krynki, Knyszyn, Płaska, Pisz i Łomża oraz koordynator z RDLP w Białymstoku uczestniczyli wyjeździe studyjnym do Leipzig w Niemczech. Celem wyjazdu było poznanie niemieckich doświadczeń w zakresie wdrażania koncepcji wychowawczej bliskiej naturze, tzw. przedszkoli leśnych.(Waldkindergarten). Musi być coś bardzo atrakcyjnego w tej formie edukacji, skoro tylko w Niemczech, działa obecnie ok. 3000 takich przedszkoli. My mieliśmy możliwość hospitacji jednej z takich placówek, działających na terenie Lasu Miejskiego w Leipzig. Zaskoczeniem był widok 3 i 4 letnich dzieci swobodnie poruszających się lesie (bez trzymania się za rączki i bez dorosłego obok, o zgrozo!). Tutaj również nikt nie przynosi własnych zabawek. Wystarczą patyki, liście, kawałki kory i kamienie. Ważnym przeżyciem była obserwacja dzieci w trakcie „łowienia" leśnych dźwięków. Zdumiała nas cisza i spokój, jaki panował w tej grupie maluchów. Leśne przedszkolaki mają swoją bazę na terenie lasu. To miejsce z prowizoryczną toaletą, miejscem na posiłki ( kilka drewnianych stolików) i leżakowanie ( hamaki wśród drzew). To przedszkole działa dzięki wspólnej inicjatywie pedagogów i rodziców – Stowarzyszenia Wurzeln und Flugel ( Korzenie i Skrzydła). /…/ Przedszkole leśne to nic innego jak filozofia rodziców, szczególnie takich z wyobraźnią /.../" – wyjaśniła nam jedna z nauczycielek z tego przedszkola.

Wyjazd studyjny połączony był z warsztatami pedagogicznymi. Poznawaliśmy przykłady zabaw umożliwiających dzieciom swobodną zabawę naturalnymi materiałami. Przećwiczyliśmy również zasadę tzw. gry miejskiej – świetnego pomysłu na leśne podchody. Prowadzącym warsztaty i przewodnikiem w Leipzig był Rafał Ryszka – doświadczony pedagog z Wrocławskiego Stowarzyszenia Wychowawców.

Okazją do wymiany doświadczeń w zakresie zasad gospodarki leśnej było spotkanie z przedstawicielem niemieckiego Stowarzyszenia ENvironmental EDucation And Science. Stowarzyszenie prowadzi zlecone przez tutejszych leśników zajęcia edukacyjne i badawcze na terenie chronionego obszaru, m inn. renaturalizowanego lasu łęgowego.

Wizytę w Niemczech zakończyliśmy odwiedzając Targi MODELL-HOBBY-SPIEL -największą w Europie imprezę konsumencką w branży modelarstwa, kreatywnego hobby, gier i zabawek. Wśród ogromu propozycji szczególnie ucieszył nas widok niemalowanych, naturalnych, drewnianych klocków. Bo o taką, bliską naturze edukację zabiegają od lat leśnicy.