Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

Las dla najmłodszych

Nadleśnictwo Supraśl i Leśne Ludki powitali wiosnę.

Przypominamy, że „ Leśne ludki" to projekt edukacyjny  realizowany już drugi rok wspólnie przez Nadleśnictwo Supraśl i Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Supraślu.

W ostatnim tygodniu marca grupka 4-5 latków- naszych „Leśnych ludków", pod opieką Hanny Siekierskiej ( Nadleśnictwo Supraśl) poszukiwała w Arboretum w Kopnej Górze oznak wiosny. Młodzi badacze zaopatrzeni w lupy najpierw oglądali stare spróchniałe pnie drzew. Zachwyt wzbudziły odkryte tam różnego gatunku „szczypawy", pędraki i larwy. Pani Hanna Siekierska przy tej okazji zwróciła uwagę dzieciom na obecność owadów szkodników lasu takich jak korniki, brudnice i strzygonie. Wędrówka przez las to również doskonała okazja do poznania różnych gatunków drzew – tym razem by utrwalić wiedzę, dzieci odrysowywały na kartce korę drzew. Sosna, świerk i brzoza to gatunki, które bez błędu potrafiły wskazać wszystkie maluchy (więcej problemu miały z tym zadaniem niektóre panie nauczycielki).

Comiesięczne spotkania w lesie, organizowane są w oparciu o koncepcję pedagogiczną tzw. leśnych przedszkoli – bardzo popularnej w Skandynawii i Niemczech. To przedszkola w którym spacery i aktywność fizyczna, to codzienna konieczność, a nie wymuszony punkt tygodniowego programu ….  Koncepcja zyskuje też od niedawna popularność  na terenie Polski. Przykładem jest projekt „Leśnych Ludków"– do którego, na prośbę rodziców i nauczycieli, dołączyła grupa „Leśnych Duszków" (3-4 latków). Współorganizatorem projektu jest RDLP w Białymstoku i WFOŚ i GW w Białymstoku.