Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

Leśne ludki - projekt wystartował

Ruszył projekt leśnego przedszkola. Wychowywać dzieci w środowisku naturalnym – to podstawowa jego idei. Jednym zdaniem: przedszkole bez dachu i ścian.

Wczoraj (29. września), na terenie Arboretum w Kopnej Górze odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu edukacji ekologicznej przedszkolaków pn. „Leśne Ludki". Nasze leśne ludki to grupa 3 i 4 –letnich przedszkolaków wraz z nauczycielami i opiekunami. Projekt jest realizowany przez Nadleśnictwo Supraśl we współpracy z Przedszkolem z Oddziałami Integracyjnymi w Supraślu. Projekt opiera się na tzw. pedagogice przygody (outdoor education) i jest jednym z pierwszych realizowanych w tej formie w województwie. W ramach projektu będą odbywać się jednodniowe zajęcia w lesie w kolejnych miesiącach roku. I co najważniejsze – również zimą! Program zajęć został opracowany z uwzględnieniem  zachowania równowagi i korelacji pomiędzy pracą w przedszkolu, a zajęciami w lesie.

Przeżycia i obserwacje poczynione w bezpośrednim kontakcie z przyrodą pobudzają wyobraźnię dziecięcą, inspirują różnorodność, twórczość i zapewniają poznanie świata poprzez zabawę wszystkimi zmysłami. Już na pierwszym spotkaniu poprzez gry i konkursy leśne ludki rozpoznawały rośliny na podstawie zebranych przez siebie „skarbów". Naszym asystentem naukowym była pani Iwona Zienkiewicz – opiekun Arboretum. Zamiast zabawek były szyszki, patyki, listki i kamyki. Zamiast drabinek – przeskakiwanie przez zwalone pnie. Do tego duża ilość ruchu i zabaw grupowych. Ze względu na ciągłe przebywanie dzieci w lesie, już na pierwszym spotkaniu wspólnie został opracowany Przedszkolny Kodeks Zachowania się w Lesie. Wszyscy uczestnicy podpisali go zielonym stemplem – własnym odciskiem palca. Przedszkolaki z uśmiechami i rumieńcami przeżyły kilkanaście godzin w lesie. Spotkamy się tam z nimi ponownie pod koniec października.

Pomysł na leśne przedszkola narodził się w krajach skandynawskich już w latach 60 zeszłego wieku. Ta specyficzna forma wychowania przyjęła się nie tylko w Szwecji, Danii i Niemczech, ale także  w Czechach i Słowacji. Stopniowo rozprzestrzenia się po całym świecie. My leśnicy mamy nadzieję, że jej walory docenią i polscy pedagodzy i "wyprowadzą do lasu" dzieci i młodzież.

Autorka tekstu jest inicjatorką projektu [red.]