Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

Mikołajki z Bajką w Areszcie Śledczym w Hajnówce

Tegoroczne Mikołajki spędziliśmy goszcząc w Areszcie Śledczym w Hajnówce. To tego dnia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bajka.

Do tej pory „w szrankach" stanęło łącznie ponad 200 bajek, czego efektem była antologia najlepszych – „Bajki z czystej kartki". W tym roku osadzeni i skazani z Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych z całej Polski ponownie mieli czyste kartki - mogli popuścić wodze fantazji i napisać własną bajkę dla dzieci. Tematyka? Tutaj czynnikiem ograniczającym była jedynie wyobraźnia. Grunt, by bajki można było czytać dzieciom!

Na IV edycję Ogólnopolskiego Konkursu Bajka wpłynęły 22 prace napisane przez 18 autorów. Kapituła konkursu w osobach: ppłk Roman Paszko, dyrektor Aresztu Śledczego w Hajnówce, prezes Fundacji na rzecz budowania otwartego społeczeństwa ONI-TO MY Natalia Gierasimiuk, dyrektor Domu Dziecka Krystyna Dackiewicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Alla Gryc oraz edukator nadleśnictwa Hajnówka, Paulina Król wybrała trzy najlepsze bajki: „O dzielnym królewiczu Edwardzie", „Przygody żółwików nygusków" oraz „Przygody skrzata Honiba" i wyróżniła trzy kolejne - „Skarb Złotobrodego", „Przygody Lilki. Kiepski dzień" oraz „Przygody Szyszki i Meszka". Ta ostatnia bajka zyskała dodatkowo wyróżnienie Nadleśniczego Nadleśnictwa Hajnówka za wyjątkowe wartości edukacyjne, bowiem „Przygody Szyszki i Meszka" dzieją się w lesie, w którym dochodzi do pożaru z winy nieostrożnych ludzi. Na szczęście ta bajka dobrze się kończy...

Na dzisiejszą uroczystość przybyły dzieci z przedszkoli nr 2, 3 i 5 z Hajnówki oraz przedstawiciele samorządów, oświaty i kultury regionu, a także pracownicy służb więziennych. Spotkanie otworzyło czytanie jednej z nagrodzonych bajek przez zaproszonych gości (przy wsparciu najmłodszych!). Po ostatnich wersach „Przygód żółwików nygusków" odbyło się wyjątkowe przedstawienie – interpretacja „Rzepki" Juliana Tuwima w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem!

Jesteśmy pod wrażeniem poziomu nadesłanych prac i mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz, a każde kolejne obrady będą coraz trudniejsze… Dziękujemy Aresztowi Śledczemu za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie i do udziału w tak bajecznym przedsięwzięciu!