Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

Nowy obiekt w Nadleśnictwie Rudka

24. kwietnia na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Koryciny odbyły się obchody „Dnia Ziemi”. W tym roku były wyjątkowe, gdyż zostały połączone z otwarciem nowego obiektu małej infrastruktury.

To wydarzenie było bardzo ważne, ze względu na coraz większe znaczenie funkcji edukacyjnych w Lasach Państwowych. Budowę wiaty sfinansowano z Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach działania „Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych", objętego PROW na lata 2007 – 2013. W wyniku realizacji projektu utworzono: wiatę turystyczną na 100 osób z zadaszaną sceną, miejsce ogniskowe oraz zamontowano instalację elektryczną i przyłącze wodociągowe do wiaty. Rozpoczęcie rzeczowe projektu nastąpiło 24 czerwca 2014 r., natomiast zakończenie: 10 września 2014 r.

Z zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością: przedstawiciele duchowieństwa, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, RDLP w Białymstoku, księża kapelani, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz dyrektorzy szkół z terenu działania nadleśnictwa. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: dyrektor RDLP, wykonawca i projektant, lecz „ostatnie cięcie" należało do gospodarza - nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka. W następnej kolejności oficjalnego poświęcenia obiektu dokonał ks. bp. Tadeusz Pikus. Po oficjalnej części uroczystości odbył się występ teatralny dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżewie pt. "Mały Książę" oraz rozstrzygnięcie i podsumowanie XI Regionalnego Konkursu Plastyczno – Ekologicznego pt. "Dary Lasów, Łąk i Pól", którego Nadleśnictwo Rudka było współorganizatorem. Kolejnym punktem uroczystości był koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Ełk. Po występie sygnalistów wszyscy zaproszeni goście jak i gospodarze udali się na krótki spacer po szkółce leśnej. 

Na wiacie zamierzamy prowadzić: zielone lekcje, warsztaty, plenery malarskie i fotograficzne, prelekcje, pogadanki, udostępniamy obiekt do zajęć lekcyjnych w terenie z różnych przedmiotów (botanika, zoologia, ale także geografia, matematyka, historia, budownictwo) na podstawie już posiadanych scenariuszy lekcji stworzonych przy współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży. Mamy świadomość, iż w tym miejscu drzemie jeszcze wielki potencjał turystyczno-rekreacyjny w zakresie edukacji, łowiectwa, aktywnego wypoczynku, rekreacji i wielu jeszcze innych dziedzin.