Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

Pamięci Simony Kossak

V edycja Konkursu literacko – plastycznego pamięci S. Kossak już rozstrzygnięta!

W ubiegłym tygodniu (19.02.br) odbyła się w Auli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku  uroczysta Gala podsumowania Konkursu. Wręczono nagrody i wyróżnienia 30 laureatom Konkursu.

Pierwsze miejsce zajęła Lena Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Białymstoku za pracę "Och, Gienio". To rysunek i opowieść o łosiu, który ma kłopoty z pamięcią.  Drugie miejsce jury przyznało Jakubowi Mieczkowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Zawadach za pracę "O trzech żółwiach", a trzecie - Lenie Płachcińskiej ze Szkoły Podstawowej w Tołczach za pracę o kotku o imieniu "Mietek".

13 najwyżej ocenionych przez jury i internautów prac znajdzie się w piątej już książce "Opowiadajki Dzieci Dzieciom", która - jak co roku trafi m.in. do szpitali, szkół i bibliotek oraz nadleśnictw.

W tegorocznej edycji Konkursu uczestniczyło 65 placówek oświatowych  z województwa podlaskiego i warmińsko –mazurskiego, nadsyłając  ponad 280 prac plastyczno  – literackich. Uczestnicy najczęściej dzielili się przeżyciami ze spotkań z porzuconymi lub chorymi psami i kotami. Nie zabrakło relacji z udziałem chomików, szczurków, papug i żółwi. Bohaterami spotkań  leśnych były najczęściej: sarny, zające, wiewiórki, łosie oraz  jeże. Były też osoby które spotkały się z niedźwiedziem a nawet … egzotycznymi flamingami. Konkurs pokazuje, że dzieci nie tylko potrafią wykonywać ładne prace plastyczne i ciekawie opisywać przyrodę, ale też, rozumieją konsekwencje swoich decyzji i ryzyko spotkań z chorymi lub dzikimi zwierzętami.

Na uczestników spotkania czekały nie tylko nagrody i upominki. Pan Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki, przedstawił w barwnej opowieści działalność Przytuliska Dzikich Zwierząt działającego przy Nadleśnictwie Krynki. Z koncertem sygnałów myśliwskich wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Wolturnie", w skład którego wchodzą pracownicy Nadleśnictwa Krynki i Żednia. „Leśnym  akcentem" były też sadzonki drzew i krzewów leśnych ufundowane przez Nadleśnictwo Bielsk.

Na Galę przybyli również przedstawiciele partnerów, sponsorów i darczyńców Konkursu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu: dzieciom, opiekunom i nauczycielom za zainteresowanie problemami przyrodniczymi oraz niesamowitą wrażliwość i aktywność twórczą.  

Organizatorami Konkursu są: Polskie Radio Białystok S.A. oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku we współpracy z Nadleśnictwami: Białowieża, Browsk  i Hajnówka.