Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

VII Nocne Misteria Leśne

Gdy zapadła noc w lesie...

              Już od kilku lat Nadleśnictwo Krynki przygotowuje Nocne Misteria Leśne, z roku na rok dodając nowe atrakcje. Nic dziwnego, że mają one wiernych uczestników z całego kraju. W VII edycji Nocnych Misteriów które odbyły się w  piątkową noc 18.08.br, uczestniczyło ponad 100 osób w różnym wieku: od maluchów do emerytów.

Tegoroczne Misteria odbyły się lasach obok wsi Talkowszczyzna. Uczestnicy przebyli ponad 3 kilometrową trasę, obfitującą w zaskakujące szczególnie nocą niespodzianki. Spotkaliśmy, wyrwane z nocnych „marów” leśne zjawy, tzw. „Latawice” – kuszące szczególnie męskich uczestników wyprawy. Na szczęście, przed zgubieniem się w lesie ( i zejściem na „manowce”) czuwał osobiście z-ca nadleśniczego p. M. Chilimoniuk. Emocji dostarczyło spotkanie z ukrywającym się w Puszczy Knyszyńskiej, partyzantem powstania styczniowego (w tej roli wystąpił p. K.Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl). Nasz „Partyzant”, dzięki barwnej i realistycznej opowieści stał się prawdziwym bohaterem wieczoru. Spotkania z leśnikami to okazja do poznania różnorodnych aspektów pracy leśników. W tym zaprezentowano działalność Ośrodka Rehabilitacji dla Dzikich Ptaków i Ssaków „Przytulisko” jako przykład działań na rzecz ochrony przyrody  oraz pokaz nowoczesnego sprzętu do pozyskiwania drewna – jednego z harwesterów pracujących na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Atrakcją było również spotkanie z przedstawicielami Straży Granicznej, którzy zaprezentowali kamery termowizyjne,  wykorzystywane do ochrony granicy państwa. Chętnym do spędzenia całej nocy w lesie przygotowano noclegi w hamakach rozpiętych w koronach drzew. Gawędy o lesie, w otoczeniu płonących pali i ogniska, do późnych godzin nocnych kontynuował przewodnik wyprawy p. Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki.

Tegoroczne Nocne Misteria Leśne zostały włączone do wydarzeń promujących rozwój turystyki leśnej w ramach projektu rozwojowego LP pn.” Wielki Szlak Leśny”.