Wydarzenia i publikacje Wydarzenia i publikacje

Otwarcie Projektu Poznaj Swój Las w ramach Światowego Dnia Orienteeringu

24 maja 2017 r. w Nadleśnictwie Suwałki odbyło się otwarcie Projektu Poznaj Swój Las zorganizowane w ramach Światowego Dnia Orienteeringu – Cała Polska biega z mapą. Uroczyście oddano do użytkowania nową trasę do biegów na orientację - obiekt „Rutka”. Współorganizatorem imprezy otwierającej Projekt był Urząd Gminy w Rutce-Tartak.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 uczniów z czterech szkół gimnazjalnych: w Jeleniewie, w Wiżajnach, w Słobódce oraz w Rutce-Tartak. Pierwsza część imprezy miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Rutce-Tartak. Uczestnicy zostali powitani przez Sekretarza Gminy w Rutce-Tartak Panią Danielę Staszkiewicz, Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki Wojciecha Rodaka oraz Ewę Majewską – pracownika RDLP w Białymstoku. Następnie uczniowie zapoznali się z prezentacją dotyczącą Projektu „Poznaj Swój Las" realizowanego przez Lasy Państwowe oraz zasadami biegów na orientację.

Druga część otwarcia Projektu odbyła się w terenie, przy obiekcie „Rutka". Po wysłuchaniu prezentacji wszyscy uczestnicy przeszli na ulicę Leśną w Rutce-Tartak, w kierunku tablicy informacyjnej Projektu „Poznaj Swój Las" obiekt „Rutka". Przecięcia wstęgi dokonał Sekretarz Gminy w Rutce-Tartak oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki, otwierając uroczyście powierzchnię do biegów na orientację utworzoną w kompleksie leśnym Leśnictwa Rutka.

Najważniejszą częścią programu była gra terenowa. Miejscem rozpoczęcia rywalizacji między czterema drużynami z gimnazjów był stadion w Rutce-Tartak, przy ulicy Leśnej. Każdy z zespołów składał się z około 20 osób, a dodatkowo drużyny były wspomagane przez jednego przewodnika – pracownika Lasów Państwowych. Zespoły startowały według wylosowanej kolejności, w pięciominutowych ostępach czasu, w stosunku do drużyny wcześniejszej. Każdy z uczestników otrzymał indywidualny bloczek startowy oraz mapę. Konkurs obejmował znalezienie 8 punktów kontrolnych oraz wspólne rozwiązanie zadania edukacyjnego, które było umieszczone na słupku punktu kontrolnego. W międzyczasie gry terenowej pracownicy z Nadleśnictw Augustów, Szczebra ora Suwałki prowadzili zajęcia edukacyjne w specjalnie przygotowanych namiotach. Każdy z uczniów po ukończonym biegu został na mecie obdarowany pamiątkowym medalem.

O wygranej w grze terenowej decydowało:

- odnalezienie i potwierdzenie w odpowiednim miejscu punktów kontrolnych,

- udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytania edukacyjne,

- pokonania trasy przez całą drużynę w jak najkrótszym czasie.

 

Szkoły biorące udział w grze terenowej zajęły następujące miejsca:

  1. Drużyna z Gimnazjum w Rutce-Tartak,
  2. Drużyna z Gimnazjum w Wiżajnach,
  3. Drużyna z Gimnazjum w Słobódce,
  4. Drużyna z Gimnazjum w Jeleniewie.

Projekt „Poznaj Swój Las" jest otwartym przedsięwzięciem Lasów Państwowych o charakterze promocyjnym, którego celem jest:

  • promocja zasad trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, w tym zwłaszcza pozaprodukcyjnych funkcji lasu,
  • upowszechnienie zasad zachowania się i orientacji terenowej w warunkach leśnych,
  • praktyczna prezentacja możliwości wykorzystania projektu Poznaj Swój Las.

Na terenie Nadleśnictwa Suwałki znajdują się trzy obiekty do biegów na orientację: „Rutka", „Szwajcaria" oraz „Las Suwalski".