Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów. Jednym z głównych produktów gospodarki leśnej z których korzystamy jest drewno. Jest to surowiec naturalny, przyjazny człowiekowi a jednocześnie odnawialny, wykorzystywany na dużą skalę w życiu codziennym, jak i wielu gałęziach gospodarki narodowej.
Należy tu wymienić: budownictwo, energetykę oraz produkcję mebli, papieru, opakowań, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego i zabawek. Pochodzenie oraz właściwości drewna sprawiają, że jest niezbędnym elementem życia w stylu „eko", w harmonii z naturą. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Użytkowanie lasu to także pozyskanie płodów runa leśnego takich jak: owoce leśne, grzyby, rośliny na potrzeby farmaceutyczne a w okresie zimowym pozyskiwanie choinek i stroiszu. Las jest miejscem rekreacji, wypoczynku i turystyki co sprzyja ochronie zdrowia. Nie bez znaczenia jest również znaczenie obronne obszarów leśnych. Wszystkie powyżej opisane aspekty i funkcje lasu stanowią o jego wielofunkcyjności.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w planie urządzenia lasu, dobrany indywidualnie do potrzeb hodowlanych danego drzewostanu z uwzględnieniem funkcji lasów. Rozróżnia się tu dwie podstawowe kategorie: cięcia przedrębne (pielęgnacyjne) w drzewostanach młodych i dojrzewających oraz cięcia rębne w drzewostanach dojrzałych. Generalnie wielkość etatu jest niższa niż przyrost drewna w tym samym okresie co zapewnia stały wzrost zasobności lasów a jednocześnie umożliwia prowadzenie planowej gospodarki mającej na celu hodowlę zdrowych drzewostanów, a w późniejszym okresie ich życia inicjowanie i prowadzenie procesu wymiany pokoleń.
Dla leśnika nie ma ważniejszego zadania jak utrzymanie trwałości lasu, czyli ciągłości jego istnienia.