Ćwiczenia Straży Pożarnej - Modułu GFFFV Białystok
W dniach 20-22 sierpnia 2024 roku, na terenie Nadleśnictwa Łomża odbyły się ćwiczenia specjalnego modułu gaśniczego GFFFV Państwowej Straży Pożarnej dedykowanego do gaszenia wielkoobszarowych pożarów lasu.
W ćwiczeniach wzięło udział około 70 strażaków, około 25 samochodów do gaszenia pożarów, specjalistyczny samochód łączności, samochody kwatermistrzowskie, samochód patrolowo gaśniczy Nadleśnictwa Łomża, a także samolot gaśniczy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
GFFFV to angielski skrót, oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles. W ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć takich modułów, wyspecjalizowanych w gaszeniu wielkoobszarowych pożarów lasów. Zlokalizowane są one w miastach: Białystok, Olsztyn, Szczecin, Poznań, Kraków i Wrocław. Z tych 6 modułów, 3 są w stałej dyspozycji i w ciągu kilku godzin od zadysponowania mogą wyruszyć na zagraniczną misję. Każdy moduł jest samowystarczalny: poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, kuchnią polową, centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy strażaków w terenie.
W 2018 roku moduły Zachodniopomorski i Wielkopolski GFFFV Państwowej Straży Pożarnej zasłynęły skuteczną akcją gaszenia pożarów lasu w Szwecji, zaś w 2023 roku Wielkopolski GFFFV brał udział w gaszeniu pożarów w Grecji.
Pod kryptonimem „Bór 2024”
Ćwiczenia odbyły się na terenie byłego poligonu wojskowego Czerwony Bór w Nadleśnictwie Łomża. Głównym epizodem był wielkopowierzchniowy pożar lasu i obrona przed ogniem miejscowości Tabędz. Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości prowadzenia działań ratowniczych oraz organizacji modułu podczas wyjazdu do działań poza granice kraju.
Ćwiczenia rozpoczęły się 20 sierpnia alarmowaniem oraz dysponowaniem sił i środków Modułu GFFFV Białystok przez Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W ramach ćwiczeń sprawdzono dostępność ratowników i pojazdów przewidzianych do wyjazdu. Kolejnego dnia nastąpiła koncentracja sił i środków w miejscu wskazanym oraz nastąpił przejazd kolumny 25 pojazdów w okolice miejscowości Czerwony Bór, a następnie organizacja bazy operacji. Tego dnia strażacy, w części warsztatowej mogli zapoznać się m. in. z informacjami dotyczącymi sposobów identyfikowania w terenie leśnym obszarów stanowiących szczególne zagrożenie pożarowe, zapoznać się ze specyfiką różnych map leśnych i udoskonalić umiejętność ich czytania oraz posługiwania się pilarkami przy usuwaniu wywrotów. Część warsztatów była prowadzona przez pracowników Nadleśnictwa Łomża.
Trzeciego dnia ćwiczono trzy epizody, z których głównym był wielkopowierzchniowy pożar lasu zagrażający miejscowości Tabędz. Tego dnia ratownicy musieli zbudować system zaopatrzenia wodnego i przetransportować wodę ze zbiornika ppoż. na teren pożaru. W tym celu ułożyli ponad 1600 m podwójnej magistrali z węży strażackich.
Po zakończonych ćwiczeniach odbyło się podsumowanie, podczas którego Z-ca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Grzegorz Lisowski podziękował strażakom za odbyte ćwiczenia, a leśnikom za pomoc i współpracę. W ramach ćwiczeń się Lasy Państwowe miały okazję przetestować działanie dostrzegalni przeciwpożarowych, punktów czerpania wody oraz wykorzystania samolotu gaśniczego Dromader, czarterowanego przez RDLP w Białymstoku.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku dysponuje na swoim terenie 40 dostrzegalniami przeciwpożarowymi, wyposażonymi w kamery o wysokiej rozdzielczości. Posiada 28 samochodów patrolowo-gaśniczych oraz ma do dyspozycji ponad 3000 km dojazdów pożarowych oraz ponad 730 punktów czerpania wody. Ćwiczenia modułu GFFFV organizowane są raz na kilka lat, uczestniczą w nich strażacy z całego województwa oraz pracownicy Lasów Państwowych.