Aktualności Aktualności

FOTOGENICZNY ZASKRONIEC

Zaskroniec pozujący w słońcu.

Pani Anna Bacewicz, pracownica leśnictwa Lipki (Nadleśnictwo Szczebra), podczas słonecznego dnia w pracy natknęła się na wygrzewającego się na słońcu zaskrońca. Niby nic dziwnego, ale ten szczególny osobnik wykazał się niebywałą fotogenicznością i chęcią pozowania. Powyżej zdjęcia tego gada pozującego niczym modelka.

***

Zaskroniec zwyczajny to jeden z pospolitych gatunków węży występujący w naszym kraju. Jest wężem niejadowitym, o wielkości dochodzącej do 150 cm u samic, lub 80 cm ciała u samców. Jego głowa wyraźnie oddzielona od reszty ciała, duża o delikatnie grzbietowo spłaszczona. Zaskroniec zawdzięcza swą polską nazwę charakterystycznym żółtym plamom "za skroniami". Plamy te są bardzo wyraźne – pozwalają łatwo rozpoznać ten niejadowity i niegroźny dla człowieka gatunek.

Zaskrońce żywią się żabami, rybami albo małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

Najczęściej jest spotykany nad brzegami różnych zbiorników wodnych – preferuje zarośnięte brzegi starorzeczy i jezior a także różne mokradła, okolice zasobne w strumienie lub oczka wodne. Niekiedy spotykany w dalszej odległości od wody, w lasach mieszanych i na skraju polan, w parkach, ogrodach lub na wilgotnych łąkach. Aktywny w ciągu dnia, przy czym rano przeważnie wygrzewa się na słońcu, później wyrusza na polowanie. Na lądzie szybki i zwinny, w wodzie doskonale pływa i nurkuje.