Aktualności Aktualności

Ojczyzną jest pamięć

13 maja w Technikum Leśnym w Białowieży odbyło się spotkanie z cyklu „Ojczyzną jest również pamięć ludzka...” z okazji 80. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

13 maja w Technikum Leśnym w Białowieży odbyło się spotkanie z cyklu „Ojczyzną jest również pamięć ludzka..." z okazji 80. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Fragment filmu z pogrzebu Józefa Piłsudskiego wprowadził nastrój zadumy. Żegnano człowieka, o którym ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki w mowie pożegnalnej powiedział: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek".

Pan dr Jerzy Milewski z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Białystok wygłosił interesujący wykład „O Józefie Piłsudskim w 80. rocznicę śmierci". Młodzież pod kierunkiem pani Marty Wołoncewicz oraz Chór Leśników Puszczy Białowieskiej zaprezentowali różnorodny okolicznościowy program artystyczny. Anna Kulbacka zapoznała zebranych z prezentacją dotyczącą „Historii pomników Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białowieży", podkreślając wkład leśników w jego budowę (odsłonięcie pomnika 3.06. 1934 r.) oraz jego rekonstrukcję (odsłonięcie pomnika 28.11.2008 r.).

Wśród osób, które uczestniczyły we wspaniałej lekcji historii był ks. Bogdan Popławski, Grzegorz Kasprowicz Wójt Gminy Białowieża, Piotr Siwicki Prezes Związku Piłsudskiego Oddziału Białostockiego, Zbigniew Pawełski – koordynator odbudowy pomnika Marszałka Józefa Pisłudskiego w Białowieży, przedstawiciele RDLP Białystok, nadleśnictw: Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka i Żednia, instytucji: Zakład lasów Naturalnych IBL, Instytut Biologii Ssaków PAN, Dom Dziecka, Zespół Szkół Szkolno-Przedszkolnych.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona Legionom Polskim przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Wrocław.
Technikum Leśnemu w Białowieży powierzono pod opiekę pomnik. Zaufano społeczności szkolnej i dlatego staramy się, aby to miejsce na stale wpisało się w krajobraz Białowieży, a pamięć o osobie, której został poświecony i ludziach, którzy wpisali się w historię jego upamiętniania jak najdłużej trwała.