Wydarzenia i publikacje Wydarzenia i publikacje

Historyczny bieg na orientację im. Anieli Wysockiej

W dn. 14.06.2017 r. na terenie trasy biegów na orientację - obiekt „Szwajcaria” odbył się historyczny bieg na orientację im. Anieli Wysockiej, upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

Organizatorami wydarzenia byli: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. oraz Nadleśnictwo Suwałki. Patronka historycznego biegu - Aniela Wysocka  była łączniczkę Suwalskiego Obwodu Armii Krajowej, która wraz z siostrą i ojcem zaginęła bez wieści podczas obławy na Suwalszczyźnie.

W biegu wystartowało blisko 200 osób. Uczestnikami byli głównie uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych z terenu miasta Suwałki oraz osoby dorosłe. Zadaniem osób biorących udział w biegu było odnalezienie oraz potwierdzenie na mapie w wyznaczonym czasie 90 minut jak największej liczby punktów kontrolnych z terenu obiektu „Szwajcaria". Dotarcie na metę w czasie dłuższym  niż wyznaczone półtorej godziny skutkowało przyznaniem punktów ujemnych. Na każdym z trzydziestu punktów kontrolnych znajdowały się informacje dotyczące ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Przygotowano również zadanie specjalne, które należało rozwiązać na punkcie im. Anieli Wysockiej. Każdy z uczestników po ukończonym biegu został obdarowany na mecie pamiątkowym medalem.

Najliczniejszą drużynę stanowili uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach.  Uczestnicy biegu zostali nagrodzeni w kategoriach: indywidualnych, klasowych oraz szkolnych.

W trakcie trwania biegu pracownicy z Nadleśnictwa Suwałki w specjalnie przygotowanym namiocie, prowadzili zajęcia edukacyjne oraz udzielali informacji na temat obiektów do biegów na orientację, znajdujących się na terenie nadleśnictwa.