Wydarzenia Wydarzenia

"Cztery Pory Roku w Puszczy" - lato

Co wiemy o ziołolecznictwie oraz fotografowaniu dzikiej przyrody? Dołącz do nas w sobotę, 28 sierpnia! Wystarczy przybyć do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” o godzinie 10:00 na drugą część wydarzenia edukacyjnego „Cztery Pory Roku w Puszczy" – lato.

Zioła towarzyszą człowiekowi od początku historii – każda cywilizacja miała swój zestaw roślin jadalnych i leczniczych. Warto pamiętać, że większość leków syntetycznych, które znamy, ma mniej niż sto lat. Jak leczyli się ludzie przez wieki? Na to pytanie odpowie pasjonatka zielarstwa – Natalia Szymańska.

Żyjemy w dobie Internetu, w czasach, gdzie liczą się minuty, pieniądz i kariera. Spędzamy większość czasu zamknięci w czterech ścianach przed komputerem, zestresowani pracą. Ten problem dotyczy wielu z nas, dlatego Nadleśnictwo Białowieża zorganizowało zajęcia terenowe ze specjalistą od wspomagania leczenia dermatologicznych schorzeń skóry za pomocą ziół oraz producentem ziołowych ekstraktów i produktów pielęgnacyjnych – Natalią Szymańską. Dowiemy się jak zbierać zioła, jak je suszyć i jak je przechowywać oraz w jaki sposób możemy przyrządzić i zastosować zioła w warunkach domowych.

Czy fotografia dzikiej przyrody jest dziedziną którą łatwo opanować? Co musimy wiedzieć na jej temat? Więcej szczegółów przybliży nam Adam Buszko, który w tej dziedzinie jest uznanym profesjonalistą.

Podczas spaceru z leśnikiem przedstawimy zasady rozpoznawania gatunków roślin, drzew oraz krzewów po kwiatach, liściach i nasionach występujących w Puszczy Białowieskiej. Omówimy funkcje lasu, formy ochrony przyrody i jak rozpoznać gatunki zwierząt leśnych na podstawie tropów. Przy odrobinie szczęścia może uda się także je spotkać.

Uczestnikiem wydarzenia może zostać każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań i poziomu wiedzy. Osoby niepełnoletnie chcące do nas dołączyć muszą przedstawić zgodę rodziców na piśmie. Dzieci do 15 roku życia uczestniczyć mogą tylko z dorosłym opiekunem.

Program wydarzenia „Cztery Pory Roku w Puszczy" - lato, 28 sierpień 2021 r.:

10:00 - Rozpoczęcie wydarzenia - teren Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" - przedstawienie programu wydarzenia;

10:30 – Przedstawienie tematów części teoretycznej, terenowej oraz praktycznej;

12:30 – Rozpoczęcie części terenowej: medytacja z elementami dźwiękoterapii
w plenerze oraz zbiór ziół połączone ze spacerem z leśnikami z Nadleśnictwa Białowieża;

14:30 – Rozpoczęcie części praktycznej: własnoręczne przygotowanie naparów ziołowych z zebranych ziół oraz leczniczych ziołowych maści;

16:30 – Prelekcja, pokaz materiałów fotograficznych i nagrań z fotopułapek p. Adama Buszko;

17:30 - Podsumowanie wydarzenia ogniskiem na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" - prowiant we własnym zakresie;

19:30 – Kino Leśne - projekcja filmu pt. "Saga Prastarej Puszczy" reżyserii Bożeny i Jana Walencika.

Serdecznie zapraszamy! Liczba miejsc ograniczona!

Oprócz głównych atrakcji, edukatorzy z Nadleśnictwa Hajnówka i Nadleśnictwa Browsk
w Gruszkach przeprowadzą również gry, zabawy i konkursy na stoisku edukacyjnym Nadleśnictwa Białowieża.

Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia jest zwrotna wiadomość e-mail.
Zgłoszenie telefoniczne powinno zawierać nazwiska osób chcących wziąć udział w wydarzeniu, numer telefonu i adres e-mail, na który wyślemy potwierdzenie zgłoszenia.

Zapisy uczestników prowadzi Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie":

tel.: 85 681 29 71 - Ośrodek Edukacji Leśnej "Jagiellońskie”;

tel.: 575 796 833 - Julia Januszkiewicz;

tel.: 575 796 825 - Anna Jarząbska.

Zgłoszenia przyjmujemy do piątku 27 sierpnia 2021r. do godz. 15:00