Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

Rozwój Edukatora Leśnego – przełom w podejściu do edukacji leśnej.

VI Warsztaty Dla Liderów Edukacji Leśnej w LP odbyły się w dniach 27 – 29.10. 2015 r. w OS-W Jedlni Letnisko.

Pracownicy zajmujący się edukacją leśną, w końcu doczekali się nowych, zrozumiałych zasad określających ich obecność i rozwój w strukturach działalności nadleśnictwa w formie tzw. profilu edukatora leśnego. To pakiet wytycznych określający predyspozycje do roli edukatora leśnego, jego kompetencje oraz ścieżkę rozwoju zawodowego. Szczegóły wdrażania profilu edukatora leśnego zaprezentowała Anna Pikus, Naczelnik Wydziału Edukacji i Udostępniania Lasu w DGLP,  zwracając uwagę na paradoksy w tej działalności LP. Ponad 70 % ankietowanych pracowników LP wskazuje na marginalizację edukacji leśnej wewnątrz działalności nadleśnictwa (szczególnie brak zrozumienia przełożonych i współpracowników). Z drugiej strony, efekty edukacji leśnej stanowią 80 % działań najchętniej prezentowanych jako sukcesy którymi się chwalimy. Dyrektor DGLP, W. Krzewina potwierdził i zapewnił uczestników spotkania o szybkiej potrzebie zalegalizowania i wzmocnienia funkcji edukatora. Już w I połowie 2016r. nastąpi zmiana Zarządzenia DGLP Nr 57 z 2003 dt. edukacji leśnej.

Ważnym punktem spotkania było wystąpienie M.Turczyka, dyrektora CILP, na temat planowanych działań promocyjnych. „Las dobre sąsiedztwo" to hasło przewodnie kampanii promocyjnej na 2016r. Kampania obejmuje szereg działań, m in. badania opinii społecznej, przygotowanie materiałów publicystycznych, eksponatów promujących wykorzystanie drewna oraz projekty tzw. leśnych stref relaksu na terenie miast. Oficjalne rozpoczęcie Kampanii w formie specjalnego posiedzenia Sejmu,  zaplanowano na Międzynarodowy Dzień Lasu, tj. 21.03.2016r.

Kolejne „nowości", jakie czekają nas w 2016 r. to uruchomienie portalu pracowniczego. Będzie to narzędzie służące szybkiej wymianie informacji i dzielenia się doświadczeniami oraz ułatwiające organizację pracy. Pani M.Haze z CILP, dokładnie omówiła postępy prac i strukturę funkcjonowania portalu.

Warsztaty,  jak corocznie są okazją do zdobywania wiedzy i podnoszenia umiejętności niezbędnych w pracy edukatora leśnego. W tym roku  uczestniczyliśmy w praktycznych zajęciach na temat: projektowania zajęć, metod edukacyjnych, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, organizacji pracy i współpracy, pracy z grupą, budowania wizerunku instytucji i tworzenia środowiska wspierającego uczenie się.

W tegorocznych Warsztatach wzięło udział ponad 100 edukatorów z nadleśnictw LKP i koordynatorów edukacji leśnej z RDLP. Wśród nich, większość stanowią  pracownicy dopiero rozpoczynający pracę w LP. To na ich zaangażowaniu i kreatywności budowany jest wizerunek leśnika. Liczymy, że nadchodzące zmiany w regulacji działalności edukacyjnej będą służyły rozwojowi kompetencji i motywacji pracowniczej, tej młodej kadry LP.