Widziane,nieznane... Widziane,nieznane...

Kolejna kwitnąca ozdoba lasów

Zawilce stanowią charakterystyczną, wiosenną ozdobę lasów. Nie nadają się do zrywania w formie małych bukietów z powodu niewielkiej trwałości, wynoszącej tylko 2 dni. Najbardziej efektownie wyglądają rosnąc w dużych płatach, jako roślina dywanowa.

Zawilec gajowy to gatunek byliny należącej do rodziny jaskrowatych. Masowo zakwita podczas przedwiośnia. Swym delikatnym i zwiewnym wyglądem, ozdabia lasy liściaste i mieszane w niemal całej Europie. Jednak należy pamiętać, że jest rośliną trującą. Podobnie jak wszystkie gatunki z rodziny jaskrowatych, zawiera we wszystkich organach trującą ranunkulinę (najwięcej w kłączach). W przeszłości był wykorzystywany w medycynie ludowej i weterynaryjnej.

Bylina dorasta do 15 cm. Liście wyrastają na gołych, bordowych kłączach. Kwiaty zawilca gajowego mają białą barwę i średnicę około 2-3 cm.

Jak prawie wszystkie gatunki wiosennego runa leśnego – zawilce by móc właściwie wykorzystać krótki okres wiosenny, gdy na drzewach brak liści, a do dna lasu dociera wiele światła –muszą szybko wypuścić liście, zakwitnąć i zawiązać owoce. Udaje się im to dzięki substancjom odżywczym, zgromadzonym podczas poprzedniego sezonu wegetacyjnego w mięsistym kłączu.

Kwiat ten najlepiej rośnie w miejscach cienistych lub półcienistych i na żyznych glebach próchnicznych, choć utrzymuje się też na innych stanowiskach. Toleruje szeroki zakres odczynu gleby. Wymaga jednak miejsc wilgotnych, bowiem w suchych rośnie wyraźnie gorzej.