Wydarzenia i konkursy edukacyjne Wydarzenia i konkursy edukacyjne

Namierzyć głuszca…

21 lipca w Zielonej Klasie w Nadleśnictwie Głęboki Bród odbyły się kolejne warsztaty przyrodnicze.

Tym razem uczestnikami zajęć były dzieci i młodzież ze Społecznej Organizacji Przyjaciół Dzieci „Przystań" z placówek w Augustowie i Suwałkach.

Podczas kameralnej części spotkania uczestnicy poznali biologię, ekologię i ciekawostki na temat głuszca. Największe zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziły eksponaty ptaków. Wyraźny dymorfizm płciowy głuszców oraz fakt, że to samiec jest bardziej kolorowy od samicy, wywołały ciekawą dyskusję. Zaciekawieniem cieszył się również film ukazujący klucie się piskląt. Po prelekcji odbyła się część terenowa, podczas której uczestnicy wspólnie z leśniczym zajmującym się monitoringiem telemetrycznym VHF głuszców namierzyli ptaka w lesie.

W trakcie zajęć pojawiały się liczne pytania, które dotyczyły wielu szczegółowych kwestii z zakresu biologii ptaka. W ramach podsumowania zdobytej wiedzy uczestnicy zmagali się z krzyżówką związaną z tematem prelekcji.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu Life „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca (Tetrao urogallus) na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej". Spotkanie zwieńczyło wspólne zdjęcie z maskotką głuszca promującą Projekt oraz zabawy przy ognisku.