Aktualności Aktualności

UROCZYSTE PRZYWRÓCENIE MIEJSCA PAMIĘCI

W wrześniowy poranek w lesie nieopodal wsi Prudziszki został odsłonięty odnowiony pomnik partyzantów, którzy zginęli w tym miejscu 76 lat temu.

W dniu 28 września, w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Suwalszczyznę Niepodległości, na terenie Nadleśnictwa Suwałki dokonano poświecenia i przywrócenia miejsca pamięci upamiętniającego ofiary terroru niemieckiego.

Uroczystość odbyła się z udziałem Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego, Starosty Suwalskiego Pana Witolda Kowalewskiego oraz wielu innych gości, w tym przedstawicieli: duchowieństwa na czele z ks. prałatem Stanisławem Wysockim, Wojska Polskiego, służb mundurowych, harcerzy oraz dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Jeleniewie.

W dniu 29 września 1943 r. żandarmi niemieccy i funkcjonariusze gestapo rozstrzelali w lesie Tabory koło wsi Prudziszki 12 osób, w tym 11 mężczyzn i jedną kobietę z Nowinki Franciszkę Okrągłą. Miała ona 24 lata i była w zaawansowanej ciąży. Wśród zamordowanych mężczyzn byli m.in. Bolesław Cieciuchowski – ksiądz proboszcz z Monkiń, Jan Fiedorowicz – sekretarz gminy Nowinka a także gajowi: Bolesław Kamiński i Bronisław Trojanowski.

W 1957 roku z inicjatywy i według projektu pana Aleksandra Butkiewicza został wybudowany pomnik w miejscu egzekucji Polaków. Po 62 latach staraniem Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku oraz Nadleśnictwa Suwałki pomnik został odnowiony. Do umiejscowionego w lesie pomnika, kierują też nowe tabliczki i drogowskazy.

Dzieci i Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie przygotowały wystawę upamiętniającą wydarzenia i osoby związane z tym miejscem.

Uroczystość zakończyła się salwą honorową oraz złożeniem kwiatów przez zaproszonych gości.